Možnosti dopravy
- autobusem
Možnosti stravování
- snídaně
Program
1. den: Odjezd z Brna v podvečerních hodinách.
2. den: Budeme se věnovat poznávání AMSTERDAMU (vzhledem k zákazu průvodcování v centru města bude prohlídka na místě probíhat individuálně). Staré město, ale i supermoderní stavby budeme obdivovat z vodní hladiny amsterdamských kanálů. Zavítáme také do obydleného skanzenu s dřevěnými domy a větrnými mlýny v ZAANSE SCHANS s ukázkou výroby dřeváků, možností nákupu sýrů a typických holandských produktů. Odpoledne se v přístavu Ijmuiden nalodíme na noční trajekt do Anglie. Ubytujeme se ve čtyřlůžkových kajutách.
3. den: Ráno se vylodíme v Newcastle upon Tyne. Cestou na sever poznáme římskou vojenskou obrannou pevnost CHESTERS ROMAN FORT, která je součástí HADRIÁNOVA VALU (UNESCO). V oblasti Scottish Borders si prohlédneme ABBOTSFORD HOUSE, dechberoucí sídlo a jeho překrásné zahrady, kde žil a tvořil sir Walter Scott.
4. den: Vydáme se do údolí GREAT GLEN, ve které spatříme legendární jezero LOCH NESS. Jezero je se svou délkou 34 km a rozlohou 56,6 km druhým největším jezerem Skotska. Leží v údolí Great Glen v kraji Skotské vysočiny. Díky své hloubce 230 m je druhým nejhlubším jezerem ve Skotsku (po Loch Morar). Po tomto legendárním jezeře se budeme také moci plavit lodí. Na břehu jezera leží URQUHART CASTLE, trosky hradu z 13. století. Na konci 17. století vyhodili stoupenci vlády hrad do povětří, aby se nedostal do rukou jakobitů. Dnes patří Urquhart Castle k nejnavštěvovanějším hradům Skotska. Prohlédneme si i pomyslné „hlavní“ město severu INVERNESS a budeme obdivovat technicky unikat, Kaledonský kanál a jeho zdymadla ve Fort William.
5. den: V CULLODENU si připomeneme osudovou bitvu skotských dějin. Bitva u Cullodenu totiž představuje jeden z klíčových okamžiků dějin Skotska a především pak oblasti Highlands. Drtivou porážku následovala krvavá odplata a důsledky bitvy i celého jakobitského povstání navždy změnily tvář celé země. Další naší zastávkou bude FORT GEORGE, nejkrásnější příklad evropské vojenské architektury, který nabízí výhled na záliv Moray Firth s možností pozorování delfínů. Taje výroby skotské whisky odhalíme v místní palírně. Dále navštívíme ELGIN CATHEDRAL. Jedná se o ruinu katedrály, jejíž založení se datuje rokem 1224. Katedrála se třemi věžemi byla ve své době údajně významnou a překrásnou stavbou. Z katedrály zbyly jen ruiny, ale i tak můžeme obdivovat zachovalé původní průčelí, části obvodových zdí, mnoho hrobů a jednu piktskou desku, která leží uprostřed rozvalin.
6. den: Po snídani se vydáme do North West Highlands, oblasti Western Ross s jeho nedotčenou krajinou. Nejprve se krátkou procházkou dostaneme k řece Blackwater a ROGIE FALLS, jednomu z nejkrásnějších míst Skotska, kudy každoročně táhnou lososi. Další zastávkou bude míli dlouhá a miliony let stará soutěska CORRIESHALLOCH GORGE, v níž budeme ze závěsného viktoriánského mostu obdivovat Falls of Measach, 46 m vysoké hřímající vodopády. Na břehu fjordového jezera Loch Broom navštívíme rybářské městečko ULLAPOOL a den zakončíme procházkou v Národní přírodní rezervaci KNOCKAN CRAG, která je považována za klenot moderní geologie.
7. den: Brzy ráno se vydáme na okružní cestu po ostrově SKYE. Cestou shlédneme překrásný masiv Pěti sester v údolí Glen Shiel a romantickou tvrz EILEAN DONAN CASTLE se strhující polohou na jezeře LOCH DUICH. Čekají nás překrásné přírodní scenérie i povídání o historii spojující ostrov se Stuartovcem Bonniem Charliem. Prohlédneme si rodové sídlo klanu McLeod – hrad i překrásné zahrady DUNVEGAN CASTLE, který stojí nad fjordovým jezerem a v němž dodnes žije kolonie cca 260 tuleňů, za kterými se v případě příznivého počasí vypravíme na motorových lodičkách. Na poloostrově TROTTERNISH navštívíme KILMUIR a tamní skanzen Museum of Island Life, útesy KILT ROCK tvořené šestibokými čedičovými sloupy, vodopády LEALT FALLS. Kolem stolových hor QUIRAING a vrcholu Old Man of Storr přijedeme až do hlavního města ostrova PORTREE, kde ochutnáme skvělou rybu s hranolkami (fish and chips).
8. den: Po snídani odjedeme do FORT WILLIAM, což je město ležící téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie, Ben Nevis. Fort William je druhým největším městem skotské vysočiny. V údolí GLENFINNAN u jezera Loch Shiel se necháme očarovat magickou přírodou a na GLENFINNAN VIADUCT projíždějícím parním vlakem. Projedeme údolím GLEN COE, místem s impozantní scenérií a bouřlivou minulostí, až do pitoreskní vesničky LUSS, situované na břehu největšího sladkovodního jezera v Británii LOCH LOMOND, v případě pěkného počasí budeme mít možnost koupání.
9. den: Zavítáme na GLAMIS CASTLE, prý nejkrásnější ze skotských hradů. Je opředen mnoha legendami a inspiroval nesčetné umělce, zejména básníky a dramatiky. William Shakespeare zasadil do prostředí hradu Glamis Castle i děj své tragédie Mackbeth. Jde o rodiště Queen Mother, tj matky královny Alžběty II a její sestry princezny Margarety. Hrad dodnes patří rodu královny matky. Dále navštívíme malebné městečko ST. ANDREWS proslavené golfovými kluby, katedrálou a můžeme zde ochutnat rybí speciality. Nezapomeneme navštívit rybářský přístav ve vesničce CRAIL, odkud se v případě příznivého počasí vydáme na pěší procházku podél Severního moře tzv. Fife Coastal Path. Den zakončíme v rybářském městečku ANSTRUTHER.
10. den: Vydáme se na prohlídku jednoho z nejkrásnějších měst Evropy, EDINBURGHU (UNESCO). Navštívíme rozlehlý královský hrad střežící národní pýchu Skotů – korunovační klenoty. Nezapomeneme na edinburský Manhattan, projdeme se do oblasti Grassmarket. Cestou po Royal Mile navštívíme katedrálu sv. Jiljí, spatříme historické stavby, ale také ultramoderní stavbu skotského parlamentu a sídlo krále Karla III. – The Palace of Hollyrood House. V případě příznivého počasí a časových možností zájemci podniknou krátkou procházku do blízkých vrcholů Salisbury Craigs.
11. den: Na vlastní kůži si vyzkoušíme supermoderní technický unikát, lodní výtah THE FALKIRK WHEEL. Poté odjedeme na trajekt do města Newcastle a čeká nás plavba do Amsterdamu (ubytování ve čtyřlůžkových kajutách).
12. den: Příjezd do Brna v nočních hodinách.
Cena zahrnuje
Dopravu luxusním autobusem, trajekt Ijmuiden–Newcastle-Ijmuiden, 10× ubytování (dle programu – 8× ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2× na trajektu ve čtyřlůžkových kajutách), 8× snídani, 2× polopenzi na trajektu, služby průvodce, pojištění CK.
Příplatky
Jednolůžkový pokoj (5 990 Kč), .
Poznámka
Předpokládaný odjezd z Brna – 17:00, plánovaný příjezd do Brna – 22:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.
Trasa
AMSTERDAM – ZAANSE SCHANS – CHESTERS ROMAN FORT – HADRIAN´S WALL – ABBOTSFORD HOUSE – GREAT GLEN – LOCH NESS – URQUHART CASTLE – INVERNESS – CULLODEN – FORT GEORGE – ELGIN CATHEDRAL – ROGIE FALLS – CORRIESHALLOCH GORGE – ULLAPOOL – KNOCKAN CRAG – SKYE – EILEAN DONAN CASTLE – LOCH DUICH – DUNVEGAN CASTLE – TROTTERNISH – KILMUIR – KILT ROCK – LEALT FALLS – QUIRAING – PORTREE – FORT WILLIAM – GLENFINNAN – GLENFINNAN VIADUCT – GLEN COE – LUSS – LOCH LOMOND – GLAMIS CASTLE – ST. ANDREWS – CRAIL – ANSTRUTHER – EDINBURGH – THE FALKIRK WHEEL
Svozové trasy
A, B, D, E, E1
Cena nezahrnuje
Vstupy do navštívených objektů 180 GBP a 20 €, ETA permission cca 10 GBP.